Akademik Arşiv ve Projeler

ŞEHİR Mensupları tarafından üretilen makale, rapor, tez gibi akademik çıktılar ile ŞEHİR Kütüphanesi’nin zengin belge koleksiyonlarından dijitalleştirilen mektup, hatırat, kartpostal, gazete kupürü, fotoğraf, cam-film negatif vb. belgelerin yer aldığı veri tabanında Eylül 2018 tarihi itibariyle 53.224 kayıt ekinde 200.000’den fazla dijital sayfa bulunmaktadır. Arşivin halihazırda küçük bir kısmı dijitalleştirilmiş, tamamının dijitalleştirilmesi için yoğun bir çalışma sürdürülmektedir.  Taha Toros, Mehmed Fuad Köprülü, Kemal Karpat, Şerif Mardin ve Tekel arşivleri ile Cüneyd Orhon, Zeynep Orhon Targaç ve Osman Öndeş fotoğraf ve film koleksiyonlarında 500.000’den fazla belge bulunmaktadır. ŞEHİR Akademik Arşiv’den Eylül 2018 tarihine kadar 156.562 kullanıcı, 239.208 oturumda 3.825.881 sayfa görüntülemiştir. Arşiv’deki bütün belgeleri ya da istediğiniz koleksiyon altındaki belge türlerini bu linkten tarayabilirsiniz.

İstanbul ŞEHİR Üniversitesi Kütüphanesi’nin sahip olduğu bu zengin arşivin dijitalleştirilip araştırmacıların kullanımına sunulması büyük ölçüde İstanbul ŞEHİR Üniversitesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın birlikte yürüttükleri iki proje sayesinde mümkün olmuştur.

Kişisel Arşivlerde İstanbul Belleği

Eylül 2014 – Ağustos 2015 tarihleri arasında yürütülen proje ile ŞEHİR Akademik Arşiv’de bulunan İstanbul ile ilgili 20.000 belge dijitalleştirilerek http://bellek.sehir.edu.tr/ adresindeki proje sayfası üzerinden kullanıma açılmıştır. Proje ile ilgili detaylı bilgiye ve bu proje kapsamında dijitalleştirilen belgelere proje sayfasından erişebileceğiniz gibi bütün belgelere ŞEHİR Akademik Arşiv sayfasından da erişebilirsiniz.

Unutma İstanbul

Ocak 2017 – Ocak 2018 tarihleri arasında İstanbul ŞEHİR Üniversitesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın birlikte yürüttükleri, TURİNG’in de iştirakçi olarak katıldığı proje kapsamında 10.000 belge dijitalleştirilmiş, 1.200 belge ve fotoğraf İstanbul haritası üzerinde mekanlarla ilişkilendirilmiş, web ve mobil proje portalları hazırlanmış, unutma İstanbul başlıklı bir proje kitabı basılmış, fotoğrafçılık, arşivcilik ve dijitalleştirme eğitimleri düzenlenerek bu etkinliğin çıktılarından fiziksel ve sanal sergiler oluşturulmuştur. Proje sitesine https://unutmaistanbul.sehir.edu.tr/ mobil uygulamalara Apple Store ve Google Play’den, proje kitabının dijital versiyonuna https://unutmaistanbul.sehir.edu.tr/proje-kitabi adreslerinden erişilebilir. Bu projede dijitalleştirilen belgelere proje sitesinden ulaşılabileceği gibi bütün belgelerle birlikte ŞEHİR Akademik Arşiv veritabanından da taranabilir.