Mesut Tufan Arşivi ŞEHİR Kütüphanesi'nde
20.02.2020
Gazeteci, belgeselci, sinemacı, yazar ve fotoğraf sanatçısı Mesut Tufan, binlerce film negatif, cam negatif, plak, yazılı ve görsel belgeden oluşan arşivini İstanbul Şehir Üniversitesine bağışladı.

​​​​​​Gazeteci, belgeselci, sinemacı, yazar ve fotoğraf sanatçısı Mesut Tufan, binlerce film negatif, cam negatif, plak, yazılı ve görsel belgeden oluşan arşivini İstanbul Şehir Üniversitesine bağışladı. Arşiv, İstanbul Şehir Üniversitesi Kütüphanesi tarafından dijital ortama aktarılarak öğrencilerin ve araştırmacıların hizmetine sunulacak.

34 yıl boyunca Fransa'nın başkenti Paris'te yaşayan ve yıllarca SİPA Press Haber Ajansında gazetecilik, fotoğrafçılık ve editörlük yapan Mesut Tufan'ın arşivinde, dünya tarihine ve siyasetine damga vurmuş birçok önemli olaya ait fotoğraflar ve belgeler yer alıyor. Arşivde aynı zamanda dünya basınında yer bulmuş, bölgesel ve küresel sorunlar ile ilgili önemli stratejik analizler, siyasi yorumlar ve akademik yayınlar da bulunuyor.

Fransız basınında yayımlanmış Türkiye, Balkanlar, Orta Doğu, Kafkasya ve Doğu Bloğu ile ilgili haberler, yazılar ve fotoğraflar arşivde önemli bir yer tutuyor. Başta Fransızca olmak üzere birçok farklı dilde basılan kitap ve dergi sayıları; din, tarih, coğrafya, etnoloji, sosyoloji, folklor, felsefe, edebiyat, kültür ve sanat alanlarındaki araştırmacılar için önemli birer kaynak niteliğinde. 

Osmanlı himayesindeki Kudüs fotoğrafları, I. ve II. Dünya Savaşı arası Amerikan sinemasına ait basın fotoğrafları, Sovyet aristokrasisi ve Lenin fotoğrafları, 60'lı ve 70'li yıllarda çekilmiş İstanbul ve Kapadokya fotoğrafları, Komünist partinin militanlarına gizli olarak dağıtma​k üzere hazırladığı el kitapları, plak ve kasetlerden oluşan dünya müziği örnekleri, arşivin öne çıkanları arasında.